( 5.0 امتیاز از 57 )
1397/02/17-11:48

معرفی مدرسه علمیه علی بن موسی الرضا(ع)، تهران

مدرسه علمیه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) یکی از شعب حوزه علمیه مشکات می‌باشد که در میان مدارس این حوزه باسابقه‌ترین مدرسه می‌باشد. این مدرسه در منطقه پلایین تهارن در نزدیکی حرم مطهر امام خمینی(ره) واقع شده است.مدیریت این مدرسه علمیه بر عهده حجت الاسلام و المسلمین محمد کربلایی جعفر می باشد

ورودی‌ های مدرسه

مدرسه عملیه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) از حیث ورودی، حوزه­ ی دانشگاهیان است. یعنی این حوزه فارغ التحصیلان دانشگاه­ ها را می­ پذیرد. اما به صورت محدود، افرادی که سابقه تحصیل در دانشگاه هم ندارند اینجا پذیرش می­ شوند. در واقع هنگام ثبت نام چنانچه سن دواطلب بیش از بیست سال (بیست و یک و بالا­تر) باشد، می‌تواند این شعبه را به عنوان اولویت‌ خود جهت تحصیل انتخاب کند تا در صورت قبولی در آزمون ورودی کتبی مجتمع، برای مصاحبه دعوت شود. بنای مدرسه، پذیرش افرادی است که سابقا دانشجو بوده ­اند اما افرادی نیز هستند که بدون سابقه دانشجویی وارد مشکوة شده‌اند و آنان عمدتا کسانی­ اند که پیش از مشکوة در حوزه­ های دیگری اشتغال به تحصیل داشته‌ اند و تصمیم گرفته ­اند با ورود به مشکوة، این برنامه تحولی را پی بگیرند. به دلیل تفاوت برخی برنامه­ ها و کتب درسی مشکوة با سایر حوزه­ ها،  این افراد پس از ورود به مشکوة می ­بایست از پایه اول شروع به تحصیل کنند. هر چند اگر درسی از دروس مشکوة را سابقا خوانده ­باشند، این امکان فراهم است که آن درس را با امتحان و به صورت تطبیق درس خوانده شده با دروس مشکوة، زودتر از موعد بگذرانند و جلو بیفتند.

ساکن تهران بودن برای پذیرش در حوزه علمیه مشکوة علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) شرط نیست. بسیاری از طلاب این حوزه ساکن غیر تهرانند اما در این مدرسه پذیرش شده و به آن­ها خوابگاه (حجره) تعلق گرفته­ است.

و اما از حیث افرادی که در حال حاضر در این مرکز مشغول به تحصیل­ اند. می­ توان گفت تجربه مشکوة در مدرسه علمیه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع)، از حیث داشتن جوّ نخبگانی در بین مراکز مختلف علمی کشور -اعم از دانشگاهی و حوزوی- بسیار موفقیت‌آمیز بوده و چه بسا نخبگان آن نسبت به جمعیت و تعداد اندک دانش پژوهان آن، بی نظیر بوده است. در حال حاضر حدود صد و پنجاه طلبه در این مرکز در حال تحصیل ­اند. در این بین، افراد متعددی مشاهده می­شوند که دارنده مدال المپیاد­­های مختلف کشوری، رتبه­ های تک رقمی و دو رقمی کنکور در مقاطع مختلف، مقام­ های برتر پژوهشی در جشنواره­ هایی نظیر علامه حلی و... هستند. همچنین اکثریت طلاب این مدرسه از دانشجویان سابق و یا فارغ التحصیلان برترین دانشگاه ­های کشور نظیر دانشگاه تهران، صنعتی شریف، امیر کبیر، علم و صنعت، خواجه نصیر، امام صادق (ع) و... اند. از مثبت ­ترین جنبه های این حوزه نیز همین جو نخبگانی و یک دست طلاب آن از حیث دغدغه و انگیزه است. عمده طلاب این مدرسه با توجه به رهنمود­های مقام معظم رهبری و با دغدغه­ ی تامین پشتوانه نظری و تئوریک مراحل مختلف تمدن نوین اسلامی، پاسخگویی به نیاز­های جامعه و تولید علم در زمینه علوم انسانی، قدم در این عرصه نهاده ­اند.

برنامه آموزشی مشکوة؛ یک برنامه تحولی

برنامه آموزشی مشکوة یک برنامه تحول ­یافته است. این تحول ناظر به بر طرف کردن خلاء­های حوزه علمیه موجود جهت تربیت طلبه پاسخگو به نیاز­های جامعه امروز بوده و از آن جایی که مشکوة حوزه ­ای است که بر مبنای دغدغه­ های حضرت آیت الله العظمی خامنه­ ای(دام ظله العالی) طرح ریزی و بنا شده­ است، در برنامه آن سعی شده به دروسی که از منظر ایشان اهمیت بالایی دارند و در نظام رسمی کنونی حوزه یا اصلا جایگاهی ندارند و یا جایگاه آن­ها بسیار کمرنگ است، نگاه ویژه شود. برای آگاهی بیشتر به بخش معرفی برنامه آموزشی مشکوة (مقطع سطح) در سایت مراجعه نمایید.

ویژگی مهمی که در مدرسه علمیه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) مشهود است آن است که بخش قابل توجهی از اساتید این مدرسه، از اساتید حوزه علمیه قم هستند که همه روزه از قم برای تدریس به مدرسه تشریف می‌آورند حتی بعضی از آن­ها، اساتید سطوح عالیه و یا درس­ های خارج حوزه علمیه قم هستند. از آن جایی که رفت و آمد از تهران به قم با مشکلاتی روبروست، هر استاد یک روز در هفته به تهران می ­آید و در آن یک روز درس­های مربوط به خودش را آموزش می دهد. طبیعتاً نظام آموزشی مدرسه قدری متفاوت با سایر حوزه‌هاست و به این صورت هست که یک روز (عمده کلاس­ها) کلاس فقه است، یک روز هفته اصول است، یک روز قواعد فقهیه و یک روز ادبیات...  و بر اساس مباحثی که طلاب باید فرا بگیرند به این شکل درس‌ها تقسیم‌بندی شده است.

 

برنامه پژوهشی مدرسه علمیه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع)

یکی از ارکان تحول در نظام آموزشی، «اهتمام به آموزشِ پژوهش محور» است؛ واقعیت آن است که برای تحقق آموزش پژوهش محور تمامی ارکان برنامه آموزشی اعم از اهداف، اساتید، نظام ارزیابی، طرح درس، شیوه تدریس،.. می‌بایست متناسب سازی شود و تا رسیدن به این مهم همچنان راه درازی در پیش است. در وضعیت موجود تلاش شده است که حتی الامکان ظرفیت های فردی و جمعی موجود تحقیق و پژوهش حفظ و ظرفیت های بالقوه فعلیت پیدا نماید. تعریف پروژه‌ های پژوهشی متعدد که عمدتا ناظر به تامین محتواهای آموزشی مورد نیاز دوره بوده، قرار گرفتن پژوهش به عنوان درس در برنامه آموزشی با هدف آموزش مهارت های تحقیق و تولید محتوای پژوهشی و برگزاری اردوی پژوهشی از تجربه‌ های نسبتا موفق در این زمینه بوده است.

 

بررسی اجمالی امکانات مادی مدرسه علمیه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع)

امکانات سخت افزاری آموزشی

امکانات آموزشی را می­توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول امکانات نرم افزاری که عبارت است از مسائلی از قبیل سطح علمی اساتید و میزان دسترسی طلاب به منابع علمی که در حوزه مهم­ترینِ آن، استاد است که توضیحاتی در این خصوص داده شد.

بخش دوم نیز عبارت است از امکانات سخت افزاری. یعنی ابزار­هایی که یک مرکز جهت هرچه با کیفیت­ تر شدن مسائل علمی و آموزشی در اختیار دانش پژوهان قرار می­دهد. مدرسه علمیه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) از حیث در اختیار قرار دادن این سنخ از امکانات آموزشی و فراهم کردن بستر­های کار علمی وضعیت مساعدی دارد. تعداد قابل توجهی از کلاس­ ها مجهز به ویدئو پروژکتور جهت استفاده و ارائه­ های علمی اساتید و طلاب می­باشد. از طرفی با توجه به تاکید بسیاری از اساتید و به خصوص شخص مدیریت مدرسه بر حضور طلاب با رایانه شخصی سر کلاس­های مختلف جهت استفاده از نرم افزار­های مختلف علمی حین درس و جزوه نویسی با کیفیت، تسهیلاتی از قبیل پرداخت وام و نیز کمک هزینه‌های تحصیلی به طلاب جهت تهیه رایانه شخصی و خرید نرم افزار­های آموزشی ارائه می­ شود که این نیز از امکانات خاص این حوزه است. کلاس­ ها از امکانات کاملا مساعدی برخودارند از قبیل سیستم سرمایش و گرمایش مناسب، نور کافی، میز و صندلی­های مناسب.

 

ارائه بدون محدودیت خوابگاه مجردی (حجره) به صورت شبانه روزی در محل تحصیل به طلاب متقاضی نیز از ویژگی­های مثبت این مرکز است که در پیشرفت علمی طلابی که قصد دارند به صورت تمام وقت در فضای مدرسه حضور داشته­ باشند موثر است.

ضمنا کار ساخت و ساز ساختمان جدید حوزه -که در همین مکان مدرسه علی‌بن‌موسی‌الرضا است- به اتمام رسیده‌است و از امسال به بهره‌ برداری می‌رسد که فضای آموزشی_پژوهشی مناسبی را می‌تواند برای مدرسه فراهم آورد.

 

تغذیه

مدرسه علمیه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) از این حیث نیز برنامه­ ای مطلوب دارد. ارائه غذا در هفت روز هفته آن هم سه وعده و به صورت رایگان به نوبه خود در میان عموم حوزه‌­ ها امری ویژه است (البته جهت جلوگیری از اسراف، ارائه غذا منوط به رزرو در سامانه اینترنتی رزرو غذا است). کیفیت غذا نیز دارای حد قابل قبولی است. توزیع روزانه میوه در کنار یکی از وعده­ های غذایی بر این مطلوبیت می­ افزاید. یکی از دلایل کیفیت غذا در این مرکز وجود آشپزخانه اختصاصی درون خود مدرسه است. این­که غذا به صورت انبوه و برای مراکز و مدارس مختلف در یک آشپزخانه واحد طبخ نمی­ شود باعث افزایش کیفیت و امکان نظارت بر کیفیت غذا و مدیریت آن و ارائه مستقیم پیشنهادات و انتقادات به مسئولین مربوطه می­شود.

امکانات رفاهی و ورزشی

مجموعه مدرسه علمیه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) و به ویژه شخص مدیریت مدرسه به مقوله ورزش و سلامت نگاهی ویژه دارند. در همین راستا سالن بدن­سازی مجهزی تدارک دیده شده­ است. برنامه ­ی ورزش رزمی جودو (دو روز در هفته) و برنامه ثابت استخر به صورت هفتگی نیز در جریان است؛ البته باید گفت که حوزه خود، استخر اختصاصی ندارد اما با فراهم کردن وسایل ایاب و ذهاب و نیز پرداخت کمک هزینه بلیط استخر، شرایط لازم برای بهره­ مندی از این فضا را نیز فراهم کرده ­است. همچنین طلاب محترم می­توانند در زمینه بدنسازی و جودو از مربی ویژه رشته مربوطه بهره­ مند شوند. مضاف بر این که در صورت درخواست از سوی طلاب، امکان فعال کردن برنامه سایر رشته های ورزشی رزمی نیز فراهم است.

پیرامون امکانات رفاهی؛ چنانکه گفته شد به طلاب در صورت تمایل حجره تعلق می­گیرد. حجرات از امکانات مناسبی از قبیل سیستم سرمایش و گرمایش، کمد و میز مطالعه برخوردار هستند. برای شستشوی لباس­ها نیز ماشین لباسشویی در اختیار طلاب قرار دارد که میتوانند استفاده کنند.

امکانات ایاب و ذهاب

از آنجایی که در منطقه‌ ای که مدرسه علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) در آن واقع شده زیرساخت‌های مناسبی برای حمل و نقل عمومی دیده نشده به همین منظور طلاب مدرسه با ایجاد شبکه‌ای بین خود شرایطی را فراهم آورده‌ اند که تا حد قابل قبولی همه طلاب بتوانند با استفاده از وسایل نقلیهِ شخصی طلابی که این امکان را دار هستند در رفت و آمد خود تسهیل ایجاد نمایند. همچنین مدرسه کمک هزینه‌ای به منظور تسهیل در رفت و آمد طلاب در نظر گرفته است.

 

 

 

به مطلب امتیاز دهید :
( 5.0 امتیاز از 57 )
تعداد نظرات : 3 نظر

ارسال نظر

Change the CAPTCHA code
قوانین ارسال نظر