( 5.0 امتیاز از 58 )
1397/02/17-11:48

معرفی مدرسه علمیه علی بن موسی الرضا(ع)، تهران
اولین و پرسابقه ترین مدرسه مشکوة

تاریخچه مختصر و ساختار

آغاز ماجرای حوزه علمیه مشکوة را می توان از نامه ای دانست که به دستخط حجة الاسلام و المسلمین قاسمیان در اوایل سال 87 برای مقام معظم رهبری ارسال می شود. در این نامه جناب آقای قاسمیان ضمن معرفی خود و ارایه گزارشی از عملکرد مؤسسه شان (که آن روز «آموزش علوم اسلامی مشکوة» نام داشت)، از ایشان سه درخواست می کند: دعای فروان، رهنمودهای لازم و ایجاد سازوکاری برای نظارت بر عملکرد موسسه که منویات رهبری را اجرا کند.

مقام معظم رهبری پس از مطالعه نامه ایشان، دستور پیگیری و بررسی طرح ایشان و ارایه در بین کارشناسان را صادر می فرمایند (در مرداد 1387) که بر اساس چند گزارش دفتر رهبری (در بهمن و اسفند 1387) هم شخص آقای قاسمیان و هم طرح ایشان به تأیید رسیده و دستور حمایتهای مالی و اداری برای اجرایی شدن این طرح صادر می شود. در این گزارشها مهمترین ویژگی این طرح را اجرایی نمودن منویات رهبری در زمینه حوزه معرفی می کنند (بر این مطلب تصریح شده است: در راستای اجرایی نمودن رهنمودهای رهبر معظم انقلاب که فرمودند: نظام درسی در حوزه باید کوتاه و کارآمد و به روز شود».).

 

https://aghigh.ir/files/fa/news/1391/10/18/6869_631.jpg

 

پس از این مراحل، آقای قاسمیان چند موضوع را به صورت موازی پیگیری می کنند تا بتوانند اولین ورودی خود را در سال 1388 گزینش و جذب نمایند:

  • پیگیری مکان حوزه از طریق هیأت امنا (چند نفر از بزرگان حوزوی که با پیشنهاد آقای قاسمیان و بررسی دفتر رهبری به عنوان اعضای اولین هیأت امنای مشکوة در اوایل سال 1388 تعیین شده اند)
  • طراحی برنامه های علمی از طریق مشورت با چند تن از اساتید و فضلای حوزه علمیه قم و تهران
  • معرفی و تبلیغ حوزه در بین جوانان انقلابی با کمک دانشجویانی که در دوره آزمایشی طرح مشکوة حضور داشته اند (که بعدها به طلاب دوره صفر مشکوة معروف شدند)

بر این اساس اولین ورودی مشکوة در مهر 1388 جذب شده و در ساختمانی اجاره‌ای در یک مجتمع آموزشی (مجتمع بهان) واقع در جنت آباد شمالی شروع به کار میکند.

با توجه به مشکلاتی که در تأمین هزینه اجاره ساختمان بهان به وجود می آید با تلاش و پیگیری فراوان، از سال 1389 طلاب مدرسه مشکوة وارد مدرسه صدر بازار (جنب مسجد امام خمینی ره) می شوند.

با توجه به اینکه آقای قاسمیان، سابقه اجرای طرح آموزش علوم اسلامی برای خواهران را نیز داشتند (که گزارشهای آن در سال 1387 برای دفتر رهبری ارسال شده است) دومین مدرسه رسمی در حوزه علمیه مشکوة را ‌به عنوان «مشکوة اندیشه» برای خواهران در سال 1390 تأسیس کردند و سرکار خانم تقوی را به عنوان مدیر این مدرسه تعیین نمودند.

به دلیل تداوم مشکلات مالی مجموعه و با پیشنهاد حجة الاسلام و المسلمین قاسمیان، موقوفات مدرسه صدر بازار با حکم مقام معظم رهبری و به تولیت آیة الله محمدی عراقی، در اختیار مدرسه مشکوة قرار می گیرد و ایشان به عنوان ریاست مجتمع حوزه‌ای صدر تعیین می‌گردند.

پس از جذب دو دوره دیگر در مدرسه برادران، به دلیل کمبود فضای مدرسه صدر، مدرسه مشکوة به منطقه پلائین (در نزدیکی حرم امام خمینی ره) منتقل می شود. پس از این انتقال و با توجه به تجربه جذب همزمان ورودی دیپلم و دانشجو در سه دوره اول مشکوة، تصمیم بر این  می شود که ورودی دیپلم از دانشجو جدا شود و بر این اساس سومین مدرسه رسمی نیز در سال 1394 مخصوص ورودی دیپلم در محل «مدرسه صدر بازار» تأسیس شد و جناب آقای ناسخیان برای اداره این مدرسه تعیین شدند.

یکی از مهمترین ارکان مدل مدیریتی حجةالاسلام و المسلمین قاسمیان در اداره مدرسه مشکوة از همان ابتدای کار، حضور فعالِ طلاب در تصمیم‌گیری‌ها و اجرای برنامه‌های علمی-تربیتی بود که طبیعتاً این امر، نمی‌توانست جای مشارکت اساتید فاضل را پر نماید. بر این اساس و با پیشنهاد تعدادی از طلاب و اساتید، شورای اساتید مدرسه -متشکل از چند تن از اساتیدی که نقش مهمی در شکل‌گیری و اعتبار مشکوة داشتند- تشکیل شد و در تصمیم‌گیری و مشورت به مدیر مدرسه نقش اساسی ایفا نمودند.

با انتقال طلابِ اولین دوره مدرسه مشکوة به قم در سال 1395، شعبه قمِ مشکوة (مدرسه کریمه اهل بیت سلام الله علیها) با مدیریت جناب آقای حاج ابوالقاسم تأسیس شد.

پس از گسترش مدارس و لزوم هماهنگی بین سیاست‌های کلان مجموعه، شورایی با عنوان «شورای مجتمع» به ریاست آیة الله محمدی عراقی و عضویت اعضای حقوقی و حقیقی تشکیل شد (حجج اسلام آقایان قاسمیان، حاج ابوالقاسم، جعفری، حیدری، علوی و فقیهی که همان شورای اساتید سابق بودند).