( 5.0 امتیاز از 71 )
1397/02/17-11:50

معرفی مدرسه علمیه صدر، تهران، پذیرش پایه های یازدهم و دوازدهم دانش آموزی و سال اول و دوم دانشجویی

مشكات صدر - مشکوة

مدرسه علوم دینی صدر که در منطقه بازار تهران قرار دارد از مدارس قدیمی تهران است که تولیت موقوفات آن از ناحیه مقام معظم رهبری(دامت برکاته) به آیة الله شیخ محمود محمدی عراقی سپرده شده و اکنون حوزه علمیه مشکات توسط این موقوفات اداره می­گردد. مدیریت این مدرسه بر عهده حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم فاطمی سیرت می باشد.

این مدرسه مختص کسانی است که از مقطع دیپلم وارد حوزه می‌شوند و دانش آموزان پایه های یازدهم و دوازدهم و نیز دانشجویان سال های اول و دوم می توانند در این مدرسه پذیرش شوند.

برنامه آموزشی مدرسه شامل 8 ساعت درسی (اعم از کلاس ،مطالعه و مباحثه) از شنبه تا چهارشنبه و 5 ساعت آموزشی در پنجشنبه ها می باشد. لازم به ذکر است که حضور در مدرسه به استثنای دوشنبه ها و آخر هفته (پنجشنبه و جمعه) به صورت شبانه روزی می باشد و برنامه های غیر درسی (فوق برنامه) در اوقات شبانه انجام می‌پذیرد

الف)برنامه آموزشی

(یکی از مهمترین شاخصه های طلبگی میزان اهتمام  به علم و درس آموزی است که این مهم مورد توجه ویژه مدرسه می باشد.)

1. برنامه آموزشی مشکوة برنامه ای جامع و تحولی است که با توجه به رهنمود‌های مقام معظم رهبری دام ظله العالی  در باب تحول در حوزه تنظیم گردیده است.

برخی از شاخصه های مهم این برنامه عبارت است از:

  • الف) کاهش مدت زمان تحصیل
  • ب) اهتمام ویژه به قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام از بدو ورود به حوزه
  • ج) استفاده از کتب جدیدی که با رویکرد آموزشی نگارش شده اند که از مهترین آنان می توان کتاب «دروس فی علم الاصول» معروف به حلقات اثر فقیه محقق شهید صدر رضوان الله علیه در بحث اصول فقه و کتاب «دروس تمهیدیه فی الفقه الستدلالی» تالیف آیه الله ایروانی در بحث فقه نیمه استدلالی را نام برد.
  • د) اهتمام جدی به رجال و درایه ،علوم عقلی و علوم انسانی

نگاه کاربردی به دروس به عنوان مثال در بحث ادبیات عرب کلاس تجزیه و ترکیب در طی 7 سال تحصیلی ادامه دارد.

 جدول برنامه هفت ساله طرح مشکوه

(بدیهی است که در هر برنامه تحولی تغییر برنامه درسی محتمل است)

2.استفاده از اساتید فرهیخته قم و تهران